Giriş yada Kayıt Ol

Hit 200 Haber  Son 200 Haber   Ziyaretçi:51 Üye: 0 Toplam:51   Aktif Uye: 692   Son Üye  

Yazıçam Sohbet

Sadece Üye Girişi Yapmış Olanlar Sohbet Edebilir. Lütfen Giriş Yapın ? Üye Olun.
 
Tosya Hakkında
KENT REHBERİ

İLÇEMİZ HAKKINDA
 
Karşıyaka Mahallesi
KARŞIYAKA HAKKINDA
 
Site Menü
 
Kimler Bağlı
Üye Adı
Şifre

Üye Kayıt
 
Toplam Hits
Şu ana kadar
10281796
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 19/Agustos/2006
 
Yılın Haberi
TOSYA SEYAHAT A AİT OTOBÜS KAZA YAPTI

Tüm Haberler
 
VİDEO
Son Eklenen
Rahmetli Hac? Ömer Karaçam
Ankarali Ayse Dinçer
Dogum Günü
Yoluna Yoldas Olam
Yikilasin Dünya
Popüler
Ibrahim Tatlises Neden
Yoluna Yoldas Olam
Müzik
Ali Usta
Ben Hep Seni Düsünürüm
Videolar
You Tube Video Ekle
 
Puanlar
kadir
Forum
Mesaj: 176

GURBETCI
Forum
Mesaj: 57

BURAK
Forum
Mesaj: 51

mustafa
Forum
Mesaj: 41

aliusta
Forum
Mesaj: 40

 
Languages
Site Lisanını Seçin

Turkish
 
Forums populer

 Karşıyaka mahallesi Nasıl Kalkınır
 Karşıyaka mahallesi GENÇLİĞİ DİYORKİ
 Karşıyaka mahallesi yeni muhtarini ariyor
 Karşıyaka mahallesinin Büyük Sorunu Yol Asvaltı
 TANIŞALIM KAYNAŞALIM
 Karşıyaka mahallesi Muhtarlıgı
 sizce Karşıyaka mahallesi nasıl

Forum Sayfası
 

  2014'ÜN SON GECESİNDE ONLAR KAZANDI

[ D | S ]


 2014'ÜN SON GECESİNDE ONLAR KAZANDI 2014 senesinin son günü 31 Aralık gecesi aynı  zamanda Mekke'nin fethi olan bu gecede Tosya Müftülüğü tarafından Meraşi Abdurrahman Camii Kuran Kursunda Yatsı namazı sonrasında organize edilen  gecede Tosya Müftüsü Basri Bektaş ,Mehmet Emin Gemalmaz. Tosya Din adamları ve onlarca misafirin katılımı ile MEKKENİN FETHİ kutlandı.

Geceye katılan misafirlere Tosya Din Adamları nezaretinde birsüre Kuran'ı Kerim dersleri verildikten sonra ilahiler ile duygusallaşan geceye Tosya Müftüsü Basri Bektaş'ın  gecenin önemine dair kısa bir konusma ile devam edildi.

Tosya Müftüsü Basri Bektaş konusmasında"31 Aralık'ın Mekke'nin fetih yıl dönümü olduğunu, bunun dışında Müslümanlar için 31 Aralık'ın başka bir anlam ifade etmediğini vurguladı.

Mekke'nin fethinin İslam tarihi için bir dönüm noktası olduğuna dikkat çeken Müftü Basri Bektaş İslam düşmanlarının Mekke'nin fethinden ziyade, bu geceyi topluma yılbaşı gecesi olarak aşıladıklarını belirterek, Müslümanların bu geceyi Mekke'nin fethine uygun bir şekilde geçirmeleri gerektiğini söyledi.

Mekke'nin İslam tarihindeki yerine değinen Bektaş, “Mekke'nin fethi olayı bir dönüm noktasıdır. İslam Mekke'de indiği, Efendimizin doğup büyüdüğü şehirdir. Peygamberimiz İslam'ı ilk olarak Mekke'de anlatmaya ve buradan dünyaya yaymaya çalıştı. Mekke Peygamberimizin anavatanıdır. Peygamberimiz Mekke'de birçok zorluklarla karşılaştı. Peygamberimize ve sahabelere birçok eziyete maruz kaldı. Yine onlara boykot uygulandı. Bu boykotlar neticesinde birçok sahabe hem Habeşistan'a, hem Medine'ye hicret etti. Nihayet Allah'ın emri ile Peygamberimiz de Medine'ye hicret etmek zorunda kaldı. Tabi insanın kendi öz yurdundan çıkarılması ve ayrılması kolay değildir. Her insan kendi öz vatanına mutlaka bir muhabbet besler. Hatta Peygamberimiz Mekke'den ayrılırken ‘Ey Mekke eğer çıkartılmak zorunda kalmasaydım senden hiç ayrılmazdım.'diyerek Mekke'den ayrılırken hüzünlenmiştir. Daha sonra Medineli Müslümanların kucak açmasıyla Medine'ye yerleştiler.”şeklinde konuştu.

Mekke'nin fethinin İslam tarihinde bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Bektaş , Peygamberimiz ve sahabeler, Umre yapmak istiyorlar. Bunun ardından Mekke'ye Umre için yola çıkan Müslümanların yolu, Hudeybiye'de müşrikler tarafından kesilir.Peygamber Efendimiz kan dökmek istemediği için, çözüm yolunu arar. Fakat müşrikler Müslümanların Mekke'ye gitmelerine izin vermez. Nihayetinde Müslümanlar ile müşrikler arasında bir antlaşma yapılır. Fakat 10 yıllık yapılan antlaşmaya müşrikler sadık kalmayarak, antlaşmayı bozuyorlar. Antlaşmanın bozulması üzerine Peygamberimiz Mekke'yi fethetmeye karar verir.  Peygamberimiz Mekkeli  Müşriklerle savaşmadan bir damla dahi kan dökmeden Mekke'yi fethetmek istiyor. Tabi bazı Mekkeliler savaşmak istiyor. Fakat müşrikler, Peygamberin ordusuyla geldiğini görünce bu niyetlerinden vazgeçer. Bazı sahabeler savaşılmasını istiyorlar. Fakat Peygamberimiz kan dökülmesini istemediği için izin vermiyor.” ifadelerini kullandı.

Müslümanların bu geceyi Mekke'nin fethine uygun bir şekilde geçirmesi gerektiğini vurgulayan Bektaş Bizler Peygamberimizin buyurduğu gibi ‘Kim bir kavme benzerse oda onlardandır.' hadisini göz önüne alarak, bizden olmayan kavimlere benzemeyelim. Bizim olmayan bayram denilen günlerden uzak duralım. Bizim bu geceyi Mekke'nin fethine uygun bir şekilde geçirmemiz gerekir.”diye konuştu. "

Müftü Basri Bektaş'ın konusmasının ardından verilen meyve,tatlı,ve börek ikramları nın ardından Müftü Basri Bektaşın Duası ile son buldu.

http://www.tosyahaberler.com

 

 
Tarih: 01.01.2015 Saat: 11:26 Gönderen: kadir
 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Güncel Haber
· Haber gönderen kadir


En çok okunan haber: Güncel Haber:
Tosya Yapımı Ekonomik Kuluçka Makinesi

 
Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü

 
Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 
İlgili Konular

Güncel Haber

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

www.firmarehberi-tr.com   www.yazarweb.com    www.mutfaktarifim.com