Anneler Gününün Anlamı
Anneler Günü nedir ? neden kutlariz.
Anneler Gününün onemi

Anneler Günü kendini 1600'lü yıllarda İngilizler'in "Mothering Sunday" (Anneler Pazarı) kutlamalarında gösterdi. Hıristiyanlığın Avrupa'ya yayılmasından sonra "Anneler Pazarı" kutlamaları ruhani bir güç sayılan "Anneler Kilisesi" ni onurlandırmak amacıyla düzenlenmeye başlandı, doğurganlık ve inanç yine bir araya geldi.İçinde bulundukları dönemde zor koşullar altında yaşayan ve çoğu zaman çalıştıkları yerlerde barınan İngilizler bu özel günde izinli sayılırlar ve tüm günlerini evlerinde anneleri ile geçirirlerdi. Hatta biraz da hıristiyan aleminin yortu geleneğinin etkisiyle olsa gerek "mothering cake" adını verdikleri bir tür pasta götürme adeti yerleşmişti.

Hıristiyanlığın Avrupa'da yaygınlaşmasından sonra bu kutlama, onlara hayat veren ve kötülüklerden koruyan ruhani bir güç sayılan "Anneler Kilisesi" ni onurlandırmak amacıyla değişti. Zamanla kilise festivali Anneler pazarı kutlamaları ile birleşerek, beraber kutlanmaya başlandı.

Anneler Günü resmi olarak ise ilk kez Amerika Birleşik Devletleri'nde 1872 yılında kutlandı. Şair Julia Ward Howe bundan böyle her Paskalya Yortusu'nun dördüncü Pazarı'na denk gelen tarihin kendi şehrinde Anneler Günü olarak kutlanacağını ilan etti.

Philedelphia'da yaşayan Ana Jarvis adındaki genç kız, annesinin ölüm yıldönümü olan Mayıs ayının ikinci Pazar'ının tüm eyalette "Anneler Günü" olarak kutlanmasını istedi. Politikacılara, bakanlara ve iş adamlarına kendisine yardımcı olmaları için mektup yazdı.

Jarvis'in gösterdiği gayret 1911 yılında semeresini verdi ve her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar gününün Amerika Birleşik Devletleri'nin tüm eyaletlerinde "Anneler Günü" kutlanması hükümet kararıyla kesinleşti.

Böylece Mezopotamya ve Anadolu uygarlıklarının binlerce yıl önce başlattığı gelenek 20. yüzyılın başından itibaren dünya çapında kabul görmüş oldu.
Ülkemizde ise 1955 yılından beri mayıs ayının ikinci pazar gününde anneler günü kutlanıyor.

Türkiye, Danimarka, Finlandiya, İtalya, Avustralya ve Belçika'da da aynı tarih kabul edilmesine rağmen İngiltere'de ve diğer birçok ülkede Anneler Günü ulusça belirlenen değişik tarihlerde kutlanmaktadır.

Anneler Günü

Anne:

Çocuk dünyaya getirmiş kadın.

Çocuklarına göre kendilerini dünyaya getirmiş olan kadın için kullandıkları sözcük.

Anne yerine konulan kadın.

Sevilen sayılan yaşlı kadınlar için ya da onlara seslenirken kullanılan hitap sözü.

Yavruları olan dişi havyadan bahsederken de anne sözcüğü kullanılır.

Annelik:

Anne olma durumu, niteliği.

Bir kimseye annelik etmek, yapmak, çocuğu bir anne gibi gözetmek, korumak, sakınmak.

Anneler Günü:

Her yıl mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlanır.

Annemize ve annelerimize olan sevgimizi ve saygımızı ifade edebilmek için özel bir gündür.

İlk kez 1908 yılında Amerika birleşik devletlerinin bazı eyaletlerinde annesini kaybettiğinde çok üzülen ve sonra bunu sevgiye dönüştürmeyi başaran Anna JARVİS’in öncülük etmesiyle kutlanmıştır.

ABD Senatosu 1914 yılında Anneler Gününün bütün ülkede resmi bayram olmasını kabul etmiştir.

ABD’ni Avrupa ülkeleri izlemiştir.

Anneler günü Türkiye’de 1955 yılından beri kutlanmaktadır.

Her yıl günün anısına yılın annesi seçilerek ödüllendirilmektedir.

Anneler gününde ve sair zamanlarda çocuklara düşen görev annelerine olan saygı ve sevgilerini dile getirmeleri belki bazı basit hediyelerle (öpücük, sarılmak, kucaklamak, çiçek vermek) sevgi ve saygılarını belli etmeleridir. Zira belli edilmeyen sevginin ne sevene nede sevilene bir faydası dokunmayacaktır.Anneler düşen görev ise her daim sevdikleri ve korudukları çocuklarına daha fazla itina etmeleridir.Anneler ve çocuklar sevgi ve saygılarını bir günle sınırlamamalı bunu bütün bir yıla, bütün bir ömre yaymalıdırlar.

Canım Annem, benim senin varlığın her şeyiyle bana hayat veriyor. Senin o sıcacık sevgin vazgeçilmez sıcaklığın her zaman beni ısıttı, hep nerde zorda kalsam bana bir çıkar yolu buldun karanlıkta kaldığımda ay gibi parlayan ışığım, soğukta üşüdüğümde içimi sıcacık ısıtan sevginle her zaman yanımda oldun. iyiki varsın iyiki benim annemsin senin gibi annem olduğu için Allahıma sonsuz şükürler olsun seni çok seviyorum. Can özüm biricik anacığım, anneler gününü canı gönülden kutlarım, ellerinden öperim... tüm annelerin Anneler Gününü Kutlu Olsun...

Yazar: KADİR KARAÇAM
Tarih:


Bu Köşe Yazısının yer aldığı yer: Tosya l KARSIYAKA Mahallesi MUHARLIGI l
http://www.yazicam.com

Bu Köşe Yazısı için adres:
http://www.yazicam.com/modules.php?name=Kose_Yazilari&op=viewarticle&artid=12