Kadir

Kadir

 
  Giriş yada Kayıt Ol

Hit 200 Haber  Son 200 Haber   Ziyaretçi:48 Üye: 0 Toplam:48   Aktif Uye: 692   Son Üye  

Yazıçam Sohbet

Sadece Üye Girişi Yapmış Olanlar Sohbet Edebilir. Lütfen Giriş Yapın ? Üye Olun.
 
Tosya Hakkında
KENT REHBERİ

İLÇEMİZ HAKKINDA
 
Karşıyaka Mahallesi
KARŞIYAKA HAKKINDA
 
Site Menü
 
Kimler Bağlı
Üye Adı
Şifre

Üye Kayıt
 
Toplam Hits
Şu ana kadar
10281653
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 19/Agustos/2006
 
Yılın Haberi
TOSYA SEYAHAT A AİT OTOBÜS KAZA YAPTI

Tüm Haberler
 
VİDEO
Son Eklenen
Rahmetli Hac? Ömer Karaçam
Ankarali Ayse Dinçer
Dogum Günü
Yoluna Yoldas Olam
Yikilasin Dünya
Popüler
Ibrahim Tatlises Neden
Yoluna Yoldas Olam
Müzik
Ali Usta
Ben Hep Seni Düsünürüm
Videolar
You Tube Video Ekle
 
Puanlar
kadir
Forum
Mesaj: 176

GURBETCI
Forum
Mesaj: 57

BURAK
Forum
Mesaj: 51

mustafa
Forum
Mesaj: 41

aliusta
Forum
Mesaj: 40

 
Languages
Site Lisanını Seçin

Turkish
 
Forums populer

 Karşıyaka mahallesi Nasıl Kalkınır
 Karşıyaka mahallesi GENÇLİĞİ DİYORKİ
 Karşıyaka mahallesi yeni muhtarini ariyor
 Karşıyaka mahallesinin Büyük Sorunu Yol Asvaltı
 TANIŞALIM KAYNAŞALIM
 Karşıyaka mahallesi Muhtarlıgı
 sizce Karşıyaka mahallesi nasıl

Forum Sayfası
 

  TOSYA SEKİLER KÖYÜNDE ŞOK GELİŞME.JANDARMA OLAY YERİNDE

[ D | S ]

 
TOSYA SEKİLER KÖYÜNDE ŞOK GELİŞME Kastamonu´nun Tosya İlçesi Büyük Sekiler köyü sınırları içerisinde yer alan özel bir sektöre ait Kömür madeni işletmesinin pasoları dere yatağına ve tarlalara dökmesi nedeni ile köylüler eylem yaptı.

Büyük Sekiler köy sınırlarında yer alan özel sektöre ait kömür ocağı işletmesinin iddialara göre İlçe Jandarma güçleri tarafından kapatılarak mühürlendiğini, Mühür e rağmen çalışmaların devam etmekte olduğunu, ocaklardan çıkan kömür paşalarının (Kömür Atıkları) dışarıya dere yatağına atılmasıyla birlikte oluşan yanmanın köy içerisinde nefes alınamaz hale gelmesini protesto eden köy sakinleri yaklaşık 60 kişilik gurup halinde proteste etmek için kömür ocağına yürüdüler.Tosya TRT muhabiri ve Fotojenik stüdyosu sahibi Serhat Ağacıkoğlu sekiler köyünde yaşanan gelişmeleri an ve an Dron hava kamerası ile görüntüleyerek haberi servis etti.
KÖYLÜLER İSYANDA ‘’ DEVLET NEREDE? BİZLER BURADA ZEHİRLENİYORUZ’’

Kömür ocağına geldiklerinde mühürlerin sökülerek çalışmaların sürdüğünü göstermek ve rahat rahat nefes almak isteyen köy sakinlerinden Kerim Keleş yaptığı açıklamada yapılan eylem için artık canlarına tak dediğini vurgulayarak "Yaklaşık 15 senedir kömür ocakları burada faaliyet gösteriyor. 5 senedir ocaklardan çıkan basalar buraya atılıyor ve çevre kirliliğine yol açıyor. Şu an basalar oksijen ile temas ettiği için yanmakta, çıkan ağır duman ve koku yüzünden köyümüzde nefes alamıyoruz. Yaşlılarımız ve hastalarımızın yanı sıra köyümüzde birçok kişi solunum yetmezliği ve baş ağrısı sebebiyle sürekli hastanelik oluyor. Sabah çocuklarımız öksürerek okula gidiyor Evimizin cam penceresini açamaz sokağa çıkamaz hale geldik. Ben Akciğer kanseri bir vatandaşım. Her altı ayda bir tedavi için İstanbul´a gidip geliyorum, Doktorlarım temiz havada durmamı söylüyorlar ama ben burada ölüyorum. Bu kömür ocaklarında ne iş güvenliği nede insan sağlığı vatandaşa saygı diye bir şey yok. Cumhurbaşkanımızdan yardım bekliyorum artık. Köyümüzde toplu olarak ölmemiz isteniyor, Nefes alamaz hale geldik "dedi.

Köy sakinlerinden İbrahim Çıttır ise " Biz bu konu ile ilgili gerekli tüm resmî kurumlara hatta Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığa köyümüzden 152 kişilik imza toplayarak başvurularımızı yaptık. Artık köy sakinleri olarak buraya gelerek sizin vasıtanızla yardım bekliyoruz. Yaptığımız şikayetler sonucunda Jandarma buraya gelerek kömür ocağını mühürledi, ama Jandarma gittikten sonra tekrar çalışmalar devam ediyor. Burada gördüğünüz gibi ağır koku ve duman var ve yanmaya devam ediyor. Çevre Şehircilik Müdürlüğü ekipleri bu basalar hakkında rapor tutmasına rağmen hala bir sonuç alamıyoruz. Biz kimden yardım beklemeliyiz bilemiyoruz artık " dedi.

 Eylemin ardından maden İşletmesini incelemeye gelen Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin incelemelerin arından verdiği talimat ile sahada bulunan iki ayrı ocağın girişini İl Özel idareye ait kepçe ile kapatarak kullanılamaz hale gelmesini sağladı.KAYMAKAM ‘’ BENİM GÖREVİM VATANDAŞIM SAĞLIĞINI KORUMAKTIR’’

Kaymakam Deniz Pişkin incelemelerde bulunmak için geldiği maden ocağında Köylüleri sakinleştirmekte oldukça güç anlar yaşadı, şikayetlerini dinleyen Kaymakam Deniz Pişkin Maden ocağı sahibinin olay yerinde olmaması üzerine İşletme yetkilisi ile görüştü, İşletme yetkilisine " Biz burayı mühürledik sizin bırakın burada çalışmalara devam etmeyi sahaya girmeniz bile yasak bu pasoları neden buraya atıyorsunuz vatandaşları zehirlemeye hakkınız yok" dedi.

İşletme yetkilisinin çalışma yapmıyoruz kömür çıkartmıyoruz bugünde pasoları atacaktık sözleri köy sakinleri tarafından yalanlanarak oldukça büyük tepki aldı.

İşletme yetkilisinin Kaymakam Deniz Pişkin´e mühürleyebilirsiniz ama ocak girişlerini yıkamazsınız sözü üzerine Kaymakam Pişkin " Bir Kaymakamın asli görevlerinden birisi Kamu Sağlığını korumak ve kollamaktır benim için hiçbir şey hiçbir mazeret bunu hoş götüremez hiçbir mazeret mazot salı günü gelecekmiş diye salı gününe kadar vatandaş bu zehri koklasın diye bir şey var mı" dedi.

 Kaymakam Deniz Pişkin İncelemelerinin sonucunda Jandarma ve yıkım ekiplerine ocak ağızların yıkım talimatını vermesinin ardından ilk ocağın girişi İl Özel İdare´ye ait kepçe ile yıkılarak üretime engel hale getirildi.

İkinci ocağın yıkımı esnasında ise İşletme yetkilisi çalışanlar ile birlikte ocak girişine dikilerek yıkıma engel olmaya çalıştılar. Maden ocağı çavuşu olduğu öğrenilen bir kişi tünele girerek yıkıma engel olmaya çalışması ile Kaymakam Deniz Pişkinin Jandarma´ya verdiği talimat ile askerler ocak çavuşunu ve yetkililerini tünelden çıkartarak uzaklaştırdılar.

Deniz Pişkin Yıkımın yapılması ve gerekli tedbirlerin alınmasının ardından olay yerinden ayrılmak üzere aracına gittiği esnada Köy sakinleri tarafından yolu kesilerek teşekkürlerini sundular, Köy sakinleri Kaymakam deniz Pişkin´e "Çok teşekkür ederiz Sayın Kaymakamım şu anda Devletin milletin yanında olduğunu hepimiz hissettik Allah sizlerden razı olsun "dediler.

(SDA-
Tarih: 15.11.2017 Saat: 12:51 Gönderen: kadir
 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Güncel Haber
· Haber gönderen kadir


En çok okunan haber: Güncel Haber:
Tosya Yapımı Ekonomik Kuluçka Makinesi

 
Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü

 
Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 
İlgili Konular

Güncel Haber

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

www.firmarehberi-tr.com   www.yazarweb.com    www.mutfaktarifim.com