Camiler ve din Görevlileri Haftası Kutlandı
Tarih: 21.10.2014 Saat: 10:18
Konu: Güncel Haber


 
Camiler ve din Görevlileri Haftası Kutlandı  Camiler Din Görevlileri Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı.

13-19 Ekim tarihleri arasında kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle yurt genelinde olduğu gibi ilçemizde de çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Mevlid-i Şerif’in okunduğu ve konferansların düzenlendiği kutlamalarda tasavvuf musikisi dinletisi arı bir renk kattı.

Geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen kutlama programına ilgi yoğundu. Yer bulamayan vatandaşlar programı ayakta takip etmek zorunda kaldı.

Cumartesi akşamı düzenlenen program saat 19.30’da başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programa Belediye Başkan Vekili Ali Mutlu, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Hüseyin Zalim, Kütüphane Müdür Vekili Mustafa Özipek, Belediye Meclis Üyeleri Recep Menteş ve İsmail Ölmez, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

İlçemiz Yeni Cami adıyla bilinen Mer’aş-i Abddurmanpaşa Cami İmam Hatibi Hafız Emin Gemalmaz tarafından Kur’an-ı Kerim okundu.

Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından İlçe Müftüsü Basri Bektaş ‘Cami ve Gençlik’ konulu bir konferans verdi. Konferansında camilerin önemine değinen Müftü Bektaş, ecdadımızın her gittiği yere cami yaptığını ve o yerlere burası İslam ülkesi diyerek mühür vurduğunu söyledi. Bektaş, Osmanlının cami inşaatında çok dikkatli hareket ettiğin, tuvalet ve abdestliklerin caminin farklı yerlerine yapıldığını, muslukların kıbleye karşı ve suyun sıçramaması için alçak yapıldığını söyledi.  

Gençlik konusuna da değinen Müftü Basri Bektaş, sahabi hayatından örnekler verdi.

Programda konuşan Din Görevlileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Muammer Ömür katılımları nedeniyle vatandaşlara teşekkür ederek cami ve gençliğin önemine değindi.

Konferansın ardından sunulan tasavvuf musikisi dinletisi izleyenleri büyüledi.

Ezanı Güzel okuma yarışması il birincisi Davut Acar’a, Hutbe Yazma il birincisi Nevzat Bora ve Hafızlık il birincisi Vedat Tekin’e plaketleri verildi.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası kutlama etkinlikleri emekli olan din görevlilerine verilen plaketle sona erdi. Bu haberin geldigi yer: Tosya l KARSIYAKA Mahallesi MUHARLIGI l
http://www.yazicam.com

Bu haber icin adres:
http://www.yazicam.com/modules.php?name=News&file=article&sid=1938