Otobana evet ama güzergahına hayır!
Tarih: 18.06.2015 Saat: 13:40
Konu: Güncel Haber


 
Otobana evet ama güzergahına hayır! Tosya'dan geçmesi planlanan Gerede-Merzifon otoban proje toplantısı dün yapıldı.

Otobana evet ama güzergahına hayır!

Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılması düşünülen ve projeleri çizilen Merzifon- Gerede arasında yapılacak otoban yol, Tosya’nın Akbük ve Suluca köyleri ile Devrez Vadisi’nde yüzlerce dönüm çeltik ve tarım arazisini talan ediyor.
Merzifon Gerede arasına yapılacak olan otoban yol projesinin tanıtılması, anlatılması müspet ve menfi yönlerinin değerlendirilip tartışılacağı toplantı dün Müftülük konferans salonunda 3 tanesi, Karayolları, 3 tanesi Şehircilik İl Müdürlüğü, 3 tanesi projeyi çizen şirket yetkilisi, 3 tanesi gazeteci geri kalan da sen ben o’nun katılım ile toplam 40 kişi ile yapıldı!
Şu an programda olmayıp hazırlanan projelerin değerlendirildiği ve belki 2 yıl belki 10 yıl belki de hiç yapılmayacak olan Merzifon Gerede arasındaki otoban yol projesi Tosya’yı hayati derecede ilgilendiren önemli bir konu olmasına rağmen Tosya’yı temsilen bu toplantıya Belediye Başkan Vekili Hayrettin Eker, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve AK Parti İlçe Başkanı Metin Ekşi, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akdiken, Belediye Meclis Üyesi Hidayet Üzeroğlu, Belediye Jeofizik Mühendisi Ali Osman Verilmiş ile D-100 üzerinde hizmet veren 2-3 işletmeci ile üç beş vatandaş katıldı.
Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü Çevre Kontrol Mühendisi Mehmet Erhan Tekinsen, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ÇET Çevre İzni Şube Müdürü Ayhan Aydın, Anka Çet Müdürü Abdurrahim Polat’ın yönetiminde yapılan değerlendirme toplantısında konuşan; Kastamonu Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Oktay Marşap; “Bu proje kesin yapılacak bir proje değil şimdilik halktan ne gibi tepkiler alıyoruz, yolun yapılması noktasında çevreye verebileceği zararlar neler bunları tartışacağız. Sizlerden gelebilecek tepkileri tek tek not alıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ileteceğiz. Bakanlıkta gerekli çalışmalarını yaparak bu projeyi hayata geçirecektir” dedi.
Slayt sunumu şeklinde yapılan değerlendirmede toplam 320 kilometrelik Gerede- Merzifon hattının Ilgaz Kavşağı’ndan itibaren Tosya bölgesine Akbük Köyü güzergahından gelip hemen ilerisinden Devrez Vadisi’ne geçerek yaklaşık 2,5 kilometre uzunluğunda Suluca Köyü altından geçip Osmancık istikametine gidiyor. Otoban yolun Tosya bölümü 46 kilometreden oluşuyor.
Konuşmalar sonrası Tosyalılar’ın düşünce ve soruları soruldu. İlk konuşmayı gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Hüsnü Acar yaptı ve otoban yolla ilgili Tosya açısından endişeleri dile getirdi. Acar, mevcut proje dünyanın en meşhur pirincinin yetiştiği Devrez Vadisi’nde uzanan çeltik tarlaları ile Çifter Köyü’nden başlayıp Akbük ve Suluca köylerindeki ekili alanları bağ üzüm bağlarının büyük bölümünü talan ettiğini söyledi. Acar, TCK’nın Osmancık geçişinde uygulamadığı bariyer engelini Tosya’da boydan boya uygulayarak Tosya’nın D-100’den gerekli ticari hareketliliği göremediğini ve otobanın yapılması ile de D-100’deki mevcut trafik akışının yüzde 20’lere kadar düşeceği ve bu da yoldan 3-5 kuruş kazanan Tosya’nın elinden bunun da alınması demek olduğunu belirtti.
Acar, yine İstanbul’dan hatta Avrupa’dan İran’a kadar duble yolla ulaşımın sağlandığı D-100 karayolu üzerindeki duble yol varken ve milyonlarca dolar harcanmışken, aynı bölgede otoban yola neden gerek duyulduğunu sordu ve madem devlet bu kadar zengin, bu yol yerine burada uygulanacak olan projenin İzmit- Samsun yolu arasında Karadeniz Sahil Yolu’nun devamında harcanmasını önerdi.
Hüsnü Acar, Gerede- Merzifon yol güzergahının 1. Derecede fay hattında olduğu dikkate alındığında, aynı güzergaha yani riskli bir alana milyonlarca dolarlık ikinci bir yol yapılmasındaki riski hatırlatarak; Allah korusun yaşanacak büyük bir felakette aynı bölgede iki dev ulaşım yolunun tıkanmasının ülkede ve bu coğrafyada çok büyük mağduriyet ve hasarlar oluşturacağını iddia etti.
Ticaret Odası ve AK Parti İlçe Başkanı Metin Ekşi de Tosya’dan geçecek Merzifon- Gerede otoban yolunun yapılmasının OSB’ye yeni kavuşan ve kalkınmasının tamamının ticarete bağlı Tosya için çok büyük mağduriyetler getireceğini, aynı bölgeye yapılacak olan bir otoban yolun çeltik tarlalarıyla birlikte Tosya ve bölge tarımına darbe vuracağını belirterek bölgede bitme noktasında gelen çeltik ekimine vurulacak en büyük darbe olarak gösterdi ve bu otoban yola bu proje ile karşı olduğunu belirtti.
Ekşi, öte yandan Karayolları Bölge Müdürlüğü’nü de suçladı ve D-100 duble yolun yıllardır bitirilemeyişinin yanı sıra ne olduğu ve nasıl olduğu bile bilinmeyen ve oldu bittiye getirilerek Türkiye’nin 3. Büyük kavşağı adıyla lanse edilen köprülü kavşağın da bölgede rahatsızlık yaşattığını ve bölgedeki esnaf ve arsa sahiplerinin de mağdur edildiğini iddia etti.
Tosya Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akdiken ise toplantıda, Acar’ın endişelerini tekrarladı ve bu toplantının Pazartesi günü yapılması halinde bu salonun böyle boş olmayıp tamamen dolacağını, köylülerin de bu konuda sözlerinin olması gerektiğini ancak söylemediklerine dikkat çekerek projenin ekili tarım arazisine zarar vermesi halinde projeye karşı çıkacaklarını bildirdiBu haberin geldigi yer: Tosya l KARSIYAKA Mahallesi MUHARLIGI l
http://www.yazicam.com

Bu haber icin adres:
http://www.yazicam.com/modules.php?name=News&file=article&sid=2015