JANDARMA KOMUTANI KÖY MUHTARLARINI UYARDI
Tarih: 24.06.2015 Saat: 09:50
Konu: asayiş haberleri JANDARMA KOMUTANI KÖY MUHTARLARINI UYARDI İlçe Jandarma Komutanlığı köy muhtarlarına yönelik hırsızlıkların önlenmesi ve alınması gereken tedbirler hakkından bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Haber-TOSYA-İHA
Sedat AĞACIKOĞLU

İlçe Müftlük Konferans salonunda yapılan toplantıya köy muhtarları ve azalar katıldı. Toplantıda İlçe Jandarma Komutanı J. Yzb. Sefer Sezer ve J. Karakol Komutanı J. K. Bçvş. Gürsel Avcı hırsızlıklara karşı alınacak tedbirleri anlattı.

Toplantıda; “Ekonomik durumu iyi olan köylerde girişlere kamere taktırılmasının suçların önlenmesi açısından uygundur. Meydana gelebilecek olan hırsızlık olayları ile ilgili Cuma günleri köy imamlarının hutbeden halkın bilgilendirilmesi gerekir. Köylerde kapıların kilitlenmediği herkes tarafından biliniyor, kötü niyetli kişilerde biliyor, kapıların kilitlemesi de tedbirin en başında gelir.

Köy muhtarlarının, köy imamlarının kısacası köyde bulunan kamu görevlilerinin suçları ve suçluları bildirme yükümlülüğü vardır. Aranan bir şahsı yada suç işleyeni gören köy muhtarının karakola bildirmesi gerekir. Hayvancılıkla uğraşan sürü sahiplerinin ve yaylaya çıkanların kimlikleri bildirilmesi ahır ve damlarda kamera, köpek, aydınlatma gibi tedbirlerin alınması gerekmektedir.
Köyde tutulan çobanların kimliklerini ve müteahhitlerin köylerde kurulan şantiyelerde çalışanların kimliklerinin bildirilmesi gerekir.  Köye gelen yabancıların ve köy arazisinde dolaşan yabancıların bildirilmesi gerekir. Çünkü terör örgütü üyeleri köylerde ve arazilerde silahsız olarak gelip keşif yapıyor. Görülen yabancıların hemen jandarmaya bildirilmesi gerekir” denildi.

Toplantıda ayrıca İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından hazırlanan ‘’Tedbirli Ol, Suç Mağduru Olma’ projesi katılımcılara anlatıldı. Proje kapsamında üzerinde otodan hırsızlık uyarıları yazan 16 adet levha reflektörlü yaptıran İlçe Jandarma Komutanlığı  D-100 Karayolu’nda ailelerin rahatça dinebilecekleri geniş alanlara vatandaşı bilgilendirmek amaçlı yerleştirildiği belirtilerek levhalara zarar vermek isteyen kişilerin jandarmaya bildirilmesi istendi.
Muhtarların sorulanın cevaplanmasının ardından köy camilerine asılmak üzere hırsızlıklara karşı alınacak önlemlerin yer aldığı afiş ve broşürler köy muhtarlarına teslim edildi. Bu haberin geldigi yer: Tosya l KARSIYAKA Mahallesi MUHARLIGI l
http://www.yazicam.com

Bu haber icin adres:
http://www.yazicam.com/modules.php?name=News&file=article&sid=2018