Hayvan Pazarı ne zaman açılacak?
Tarih: 14.03.2018 Saat: 11:09
Konu: Güncel Haber


 
Hayvan Pazarı ne zaman açılacak? HAYVANCILIKLA uğraşan Tosyalılar, hayvan pazarının kapalı olması nedeniyle mağdur.

Tosya Hayvan Pazarı ocak ayı içerisinde çevre ilçelerde görülen hayvan hastalıklarının ilçemizde yayılmasının önüne geçmek amacıyla süresiz olarak kapatılmıştı. Bu olayın üzerinden yaklaşık bir buçuk ay geçmesine rağmen halen daha açılmayan hayvan pazarı, hayvancılıkla uğraşan vatandaşları zor durumda bırakıyor. Hayvan almak isteyen hayvan alamazken, satmak isteyen besici, hayvanını ahırından çıkaramıyor. Bu da ek giderlere ve dolayısıyla hayvancılıkla uğraşan kişilerin isyan etmesine neden oluyor.


Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarla yaptığımız görüşmede, “Hayvan Pazarı, ilçemizde herhangi bir hayvan hastalığı görülmemesine rağmen tedbir amaçlı olarak kapatıldı. Ancak o dönemde hayvan hastalıklarının görüldüğü ilçeler de bile bu hastalıkların önüne geçilip hayvan pazarları tekrar açılırken bizim ilçemizde neden hala açılmadığına bir anlam veremiyoruz. Hayvan pazarının kapalı olduğu her hafta bizim zararımızın katlanmasına neden oluyor. Bu mağduriyetin bir an evvel ortadan kaldırılmasını istiyoruz.” şeklinde görevlilere seslendiler.
Ayrıca ilçemizde kasaplık yapan bazı esnaflar ise, “Çevre ilçelerdeki pazarlardan hayvan almaya kalktığımızda nakliye nedeniyle maliyet artıyor ve buda mecburen et fiyatlarına yansıyor. Fiyatlar pahalı olduğunda insanlar kasaplardan uzak duruyor. Tosya Hayvan Pazarının kapalı olması nedeniyle vatandaşa hizmet verebilmek adına kesilecek hayvan bulamıyoruz. Kendi beslediğimiz hayvanlarımızı da tükettik. Böyle giderse et satışlarımız duracak. Bu da hem bizim işlerimize, hem de vatandaşın et ihtiyacını karşılayabilmesine engel olacak.” şeklinde konuştu.
Tosya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğündeki görevliler, hastalıklara karşı aşılamalara başladıklarını ve aşılama işlemleri tamamlandıktan sonra pazarın açılabileceğini belirttiler. Ancak bu konuda mağdur durumda olan besici ve kasaplar, “Hayvan pazarının iki ay gibi bir süre kapalı kalmasında bir ihmal söz konusu olabilir mi? Vatandaşın bu kadar mağdur edilmesi şart mıydı? Aşılamaların yapılmaya başlamasına daha erken başlanamaz mıydı?” sorularına cevap istediklerini belirttiler.

-Ahmet ULUKANLIBu haberin geldigi yer: Tosya l KARSIYAKA Mahallesi MUHARLIGI l
http://www.yazicam.com

Bu haber icin adres:
http://www.yazicam.com/modules.php?name=News&file=article&sid=2102