80 YILDIR MEDENİYETTEN UZAK
Tarih: 02.02.2011 Saat: 21:15
Konu: Güncel Haber80 YILDIR MEDENİYETTEN UZAKTosya Aşağı Kayı Köyü’nde yaşayan Musa Arslan 82 yıldır medeniyetten uzak bir şekilde yaşıyor.

Yaşına rağmen oldukça da sağlıklı görünen ve gençlere çoğu işte taş çıkartan Musa Dede’nin evinde elektrik olmadığı gibi ne telefon ne de her hangi bir kitle iletişim aracı bulunuyor. Yemeklerini bile odun ateşinde pişiren Musa Arslan bir asırlık ömrü boyunca LPG tüpü de kullanmamış. Dağdan kırdığı odunlarla yine bu ihtiyacını karşılayan Musa Dede topladığı bu odunları yine sırtında çekerek evine getiriyor. En ilginci ise Musa Dede’nin parayla pek alakası yok. Evinde halen eski para olduğu belirtilen Musa Dede Türk Lirası’nı da bilmiyor. Yıllar önce eşini kaybetmiş olan Musa Dede ayrıca Aşağı Kayı Köyü’nün de en yaşlı sakinlerinden birisi.
Geçtiğimiz gün köye ziyarette bulunan Tosya Kaymakamı Mehmet Türköz, Kas-Der Fed Başkanı Hasan Şen ile birlikte Musa Dede’nin yaşantısı hakkında bilgi aldı. Musa Dede’nin yaşantısı hakkında bilgi alan Türköz, kendisine bir isteğinin olup olmadığını da sordu. Kulaklarının ağır işittiğini belirten Arslan, halinden memnun olduğunu bildirdi.
Kas-Der Fed Başkanı Hasan Şen ise Mehmet Türköz’ü Musa Dede’ye Tosya Kaymakamı olarak tanıttıktan sonra köyün en yaşlılarından biri olan Musa Dede hakkında Türköz’e bilgi verdi.

 Bu haberin geldigi yer: Tosya l KARSIYAKA Mahallesi MUHARLIGI l
http://www.yazicam.com

Bu haber icin adres:
http://www.yazicam.com/modules.php?name=News&file=article&sid=507