Giriş yada Kayıt Ol

Hit 200 Haber  Son 200 Haber   Ziyaretçi:58 Üye: 0 Toplam:58   Aktif Uye: 692   Son Üye  

Yazıçam Sohbet

Sadece Üye Girişi Yapmış Olanlar Sohbet Edebilir. Lütfen Giriş Yapın ? Üye Olun.
 
Tosya Hakkında
KENT REHBERİ

İLÇEMİZ HAKKINDA
 
Karşıyaka Mahallesi
KARŞIYAKA HAKKINDA
 
Site Menü
 
Kimler Bağlı
Üye Adı
Şifre

Üye Kayıt
 
Toplam Hits
Şu ana kadar
10303988
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 19/Agustos/2006
 
Yılın Haberi
TOSYA SEYAHAT A AİT OTOBÜS KAZA YAPTI

Tüm Haberler
 
VİDEO
Son Eklenen
Rahmetli Hac? Ömer Karaçam
Ankarali Ayse Dinçer
Dogum Günü
Yoluna Yoldas Olam
Yikilasin Dünya
Popüler
Ibrahim Tatlises Neden
Yoluna Yoldas Olam
Müzik
Ali Usta
Ben Hep Seni Düsünürüm
Videolar
You Tube Video Ekle
 
Puanlar
kadir
Forum
Mesaj: 176

GURBETCI
Forum
Mesaj: 57

BURAK
Forum
Mesaj: 51

mustafa
Forum
Mesaj: 41

aliusta
Forum
Mesaj: 40

 
Languages
Site Lisanını Seçin

Turkish
 
Forums populer

 Karşıyaka mahallesi Nasıl Kalkınır
 Karşıyaka mahallesi GENÇLİĞİ DİYORKİ
 Karşıyaka mahallesi yeni muhtarini ariyor
 Karşıyaka mahallesinin Büyük Sorunu Yol Asvaltı
 TANIŞALIM KAYNAŞALIM
 Karşıyaka mahallesi Muhtarlıgı
 sizce Karşıyaka mahallesi nasıl

Forum Sayfası
 

  Tosya’ya Gölet Müjdesi

[ D | S ]

 
Tosya’ya Gölet MüjdesiDSİ 23 Bölge Müdürü Bayram Tiryaki den Tosya ya Gölet Müjdesi

DSİ 23. Bölge Müdürü Bayram Tiryaki Tosya’ya Gölet Müjdesi ile Geldi

 

 

 

Kastamonu’nun Tosya İlçesinde, köylerdeki su sorunları ve sulama sistemleriyle ilgili problemlerin çözümlenmesi ve sorunların dile getirilmesi amacıyla toplantı gerçekleştirildi.

DSİ 23. Bölge Müdürü Bayram Tiryaki, Tosya Orman işletmesi toplantı salonunda köy muhtarları ile gerçekleştirdiği toplantıda, yeni sulama göletleri müjdesi verdi.

Tosya Orman işletme toplantı salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına, Tosya Kaymakamı Arslan Yurt,  Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, Ak Parti Tosya İlçe Başkanı Naci Küçükmorkoç, Ortalıca Belediye Başkanı Yusuf Arpacı, Tosya Orman İşletme müdürü Cengiz Dikve çok sayıda köy muhtarı katıldı.

Toplantına açılış konuşmasını yapan Tosya Kaymakamı Arslan Yurt, ‘Burada toplanmamızın amacı Tosya’mızın sulama suyu sorunlarını belirterek bu sorunlara çözüm aramaktır.  Tarımsal sulamalarda su, toprağa değişik yöntem ve sistemlerle verilebilir. Günümüzde daha az sulama suyu, az işçilik, drenaj ve tuzluluk sorunu yaratmayacak, verim ve kaliteyi arttıracak sulama sistemlerinin kullanımının önemi her geçen gün artmaktadır. Tarımda sulama, bitkinin ihtiyaç duyduğu ve yağışlarla karşılanamayan suyun toprakta bitkinin kök bölgesine gereken miktar ve zamanda verilmesidir. İlçemizde, bin günde bin gölet projesinden nereler faydalanabilir. Bize iki yer söylendi biri Akbük Köyü diğeri ise Çukurhandı. Biz bu iki olan sayının artırılmasını talep ettik. Aşağıdikmen boğazı ve Kayseri deresi üzerinde bulunan gölet, su havzası bakımından zengin ve oraya sulama göletleri yapılırsa Kösen Gölü

Çayırına da destek sağlanmış olur. Bizim bir sıkıntımızda derelerin ıslah edilmesi tanzimi düzeltilmesi. Bu konuyla ilgili de sıkıntı yaşayanlar sıkıntılarını bildirebilirler ‘ dedi.

DSİ 23. Bölge Müdürü Bayram Tiryaki konuşmasında ‘Biz 4 ilde çalışma yapıyoruz. Kastamonu 13 bin küsur km2 ile en büyük yüzölçümüne sahip birinci bölge. Toprak ve su kaynakları bakımından zengin olan Kastamonu’da 300 bin hektar dolaylarında sulanabilir tarın alanları var.  Su sorunu önemli bir sorundur. Buradaki insanlar ekmeğini topraktan çıkarıyor. Biz ilk başlangıçta Kösen Çayırı ile ilgili bir çalışmamız olmuştu. Tosya’ya yeni neler katabiliriz diye düşündük.  Tosyalı çiftçilerimizin ürünlerini sulamada sıkıntılarını biliyoruz. Tosya Kösen Çayırı, 800 hektar alanı sulamak için planlanarak yapımı tamamlanmıştır. Bu gün gelinen noktada ise planlanan alanın çok üstüne çıkılmıştır. Bu sebeple Tosya’nın yeni sulama göletlerine ihtiyacı doğmuştur’ diye konuştu

Kösen Çayının yükseltilmesi ile ilgili olarak da ‘Burası geçmişte dar imkânlarla yapılmış. Zor şartlarda yapılmış. O zamanlar borulu şebeke yapılsaydı, şimdi yükselttiğimizde alacağımız verimden daha iyi verim alabilirdik. Kösen çayırı ile ilgili raporu gönderdik. O konuyla ilgili rapor hazırlanıyor. Kısa vadede yükseltilesi zor gibi görünüyor.’ Dedi.

Köy muhtarları Tosya Kaymakamı Arslan Yurt ve DSİ 23.Bölge müdürüne  çeşitli sorular yönelttiler. Köylerinin sulamadaki sıkıntıları birinci ağızdan yetkililere aktarma fırsatı bulan köy muhtarları,’’Tosya ve köylerinde yüzlerce insan tarımla hayatlarını idame etmektedir. Çiftçilik bizlerin geliri ve geleceğidir. Ürünlerimizi sulamada çok sıkıntılar çekiyoruz. Havaların kurak gitmesi ise bizleri daha da sıkıntıya sokuyor. Planlanan yeni sulama göletleri inşallah en kısa sürede yapılarak hizmete açılır ve bizlerin bu sorunları biter dediler.


aciksozgazetesi.com

Tarih: 01.07.2010 Saat: 11:06 Gönderen: kadir
 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Güncel Haber
· Haber gönderen kadir


En çok okunan haber: Güncel Haber:
Tosya Yapımı Ekonomik Kuluçka Makinesi

 
Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü

 
Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 
İlgili Konular

Güncel Haber

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

www.firmarehberi-tr.com   www.yazarweb.com    www.mutfaktarifim.com