Giriş yada Kayıt Ol

Hit 200 Haber  Son 200 Haber   Ziyaretçi:68 Üye: 0 Toplam:68   Aktif Uye: 692   Son Üye  

Yazıçam Sohbet

Sadece Üye Girişi Yapmış Olanlar Sohbet Edebilir. Lütfen Giriş Yapın ? Üye Olun.
 
Tosya Hakkında
KENT REHBERİ

İLÇEMİZ HAKKINDA
 
Karşıyaka Mahallesi
KARŞIYAKA HAKKINDA
 
Site Menü
 
Kimler Bağlı
Üye Adı
Şifre

Üye Kayıt
 
Toplam Hits
Şu ana kadar
10052332
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 19/Agustos/2006
 
Yılın Haberi
TOSYA SEYAHAT A AİT OTOBÜS KAZA YAPTI

Tüm Haberler
 
VİDEO
Son Eklenen
Rahmetli Hac? Ömer Karaçam
Ankarali Ayse Dinçer
Dogum Günü
Yoluna Yoldas Olam
Yikilasin Dünya
Popüler
Ibrahim Tatlises Neden
Yoluna Yoldas Olam
Müzik
Ali Usta
Ben Hep Seni Düsünürüm
Videolar
You Tube Video Ekle
 
Puanlar
kadir
Forum
Mesaj: 176

GURBETCI
Forum
Mesaj: 57

BURAK
Forum
Mesaj: 51

mustafa
Forum
Mesaj: 41

aliusta
Forum
Mesaj: 40

 
Languages
Site Lisanını Seçin

Turkish
 
Forums populer

 Karşıyaka mahallesi Nasıl Kalkınır
 Karşıyaka mahallesi GENÇLİĞİ DİYORKİ
 Karşıyaka mahallesi yeni muhtarini ariyor
 Karşıyaka mahallesinin Büyük Sorunu Yol Asvaltı
 TANIŞALIM KAYNAŞALIM
 Karşıyaka mahallesi Muhtarlıgı
 sizce Karşıyaka mahallesi nasıl

Forum Sayfası
 

  Camiler insana huzur veren mekanlardır

[ D | S ]


Camiler insana huzur veren mekanlardırKaymakam Türköz, ‘’ Camiler insana huzur veren mekanlardır ’’

 

Camiler ve Din Görevlileri Haftası için program düzenlendi.

 

Camiler ve Din görevlileri Haftası programına Tosya Kaymakamı  Mehmet Türköz, Belediye Başkanı Kazım Şahin, Tosya Meslek Yüksekokul Müdür Yardımcısı Niyazi Gümüş, Mhp Tosya İlçe Başkanı İsmail Yur, İlçe Müftüsü Hikmet Yazıcı, Din Görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda,  Hacıdede Camii İmam Hatibi Hakan Demirbaş tarafından Kur’an-ı  Kerim  okundu.

 

Programın açılış konuşması Din Görevlileri Derneği Başkanı Muammer Ömür tarafından yapıldı. Ömür konuşmasında; ‘’      Hayatın her anında günün her saatinde her şartta ve durumda yüreğinde  iman taşıyan vatandaşlarımız arasında hiçbir ayrım gözetmeksizin sunmaya çalıştığımız din hizmetinde bizlere gösterdiğiniz destek anlayış dayanışmadan kuvvet alarak hizmetlerimize her gün bir yenisini ekleyerek

 

çalışma azmimizi bileme gayreti içerisindeyiz.Bu şerefli bayrağı kendilerinden devraldığımız  ve şimdi aramızda bulunamayan merhum hocalarımıza meslek büyüklerimize ve din hizmetlilerine Cenabı Allahtan rahmet ve mağfiret niyaz ediyorum’’ dedi.

İlçe vaizi Muhsin Özdemir de konuşmasında; ‘’ İçinde bulunduğumuz Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Camiler biz mü’minlerin en vazgeçilmez mekanlarımızdan birisidir. Her inanan insanın vazgeçemediği mekanlardan birisi olan camilerimiz kelime anlamı itibariyle toplayan bir araya getiren birleştiren bütünleştiren mekan anlamına gelmektedir.Dini literatürde camiler mescit diye isimlendirilir. Bu ismi Allah’ü Teala vermiştir. Kur’an-ı Kerim’de camilerden bahseden ayet-i kerimelerde cami ismi değil de mescit ismi geçer. Mescit Cenab-ı Allaha secde edilen mekanlar demektir. Çünkü mü’min secde anında Allaha en yakın haldedir. Bir Müslümanın  Allah’a en yakın olduğu an secde anıdır. İlk insanla beraber mabetler hayata geçmiştir. İlk insan Hz. Adem A.S. beraber yeryüzünde mabetlere ihtiyaç duyulmuştur. Ve müslümanın mabedine de Cenab-ı Allah mescit ismini vermiştir. İlk mabet Kabe’dir. Ve Kabe’nin etrafına Mesci-i Haram diyoruz. Daha sonra dinimizde üç kutsal mescitten ikincisi Mescidi Nebevi’dir Medine-i Münevvere’de Hz. Peygamberin kabrinin bulunduğu mescit Üçüncüsü de Mescid-i Aksa’dır’’ dedi.

 

Helal kazanç sağlayan bütün mesleklerin  Allah katında kutsal olduğuna dikkat çeken  İlçe Müftüsü Hikmet Yazıcı da konuşmasında; ‘’ Allah katında helal kazanç sağlayan bütün meslekler mukaddestir. Bu manada bir mesleğin diğerine göre üstünlüğü yoktur. Ama bu saygı değer meslekleri üst üste koyduğumuz da şüphesiz ki din görevliliği onlar içerisinde piramitin üst sıralarında yer aldığı çok onurlu bir meslektir. Kolay hiçbir meslek yoktur. Mesleğini ve kendisini önemseyen mesleğine kendisine ve hizmet verdiği insanlara saygı duyan her insanın mesleği zordur. Ama bu zor meslekleri yine piramit gibi üst üste koyduğunuz da bu piramitin zirvesinde din görevliliği yatmaktadır. Dışarıdan bakıldığında belki beş vakit namazı kıldıktan sonra aradaki vakitleri boş geçiren bir meslek mensubu gibi kimilerince anlaşılsa da hadise öyle değildir ‘’ dedi.
 

 

Daha sonra kürsüye gelen Tosya Kaymakamı Mehmet Türköz ,haftanın anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Kaymakam Türköz konuşmasında; ’’   Biz camiler haftası deyince camileri sadece bu hafta anlayalım diye bu manada söylemiyoruz.  Biraz daha yoğunlaşarak  camiyi bir kere daha hatırlayalım anlayalım istiyoruz. İslam kelime anlamından da anlaşıldığı üzere teslim olmak anlamına geliyor. Teslim olmak sadece yılın belli günlerinde belli saatlerinde değil  gün içinde yaptığımız bütün her şeyin Allah’ın  istediği şekilde olması zorunludur. Yüce dinimiz kutsal saydığı değerlerin başında camiler ve mescitler gelmektedir. Camilerde ibadet eden insanlar orada  derin bir huzur ve suküne  kavuşurlar Bu mekanlarda insanlar farklılıklarıyla karşılaşırlar Her hangi bir ayırıma tabi olmaksızın zengin fakir amir memur bir araya gelip  diz dize gönül gönüle ibadet ederek gerçek manada  kardeşlik duygusunun tadına varırlar. Camiler insanı stresten kurtaran ve huzur veren mekanlardır. Camilerimiz dayanışmanın ve yardımlaşmanın doruğa ulaştığı mekanlardır. Camiler mecazi anlamda Allah’ın evleridir. Cemaat olmazsa cami tek başına bir anlam ifade etmez. Cami ve cemaat olduğu yerde de cami görevli olması gerekir. Cami cemaat ve din görevlisi üçlüsü bir birinden ayırt edilemez. Din görevlisi bu üçlüde en önemli noktayı oluşturmaktadır. Din görevlimizin görevi cami içinde başlar ve dışında da devam eder. Din görevlisi her zaman canlı diri ve özgüvenli olmalıdır. Bu canlılık ilk önce cami içinde tertip ve düzenden başlayarak kendini vaaz ve hutbede gösterir. Hatip canlı olursa hutbe canlanır hutbe canlanırsa cemaat ayağa kalkar. Din görevlilerimiz kendilerini sadece namaz kıldıran memur olarak görmemelidirler. İslamın güzelliklerini cemaata en güzel şekilde anlatmalıdır. Din görevi faziletli bir görevdir’’ dedi.

 

Cami ve mescitlere katkılarından dolayı işadamları ve hayırseverlere Tosya Kaymakamı  Mehmet Türköz tarafından teşekkür belgesi verildi.  Programda görevini layıkıyla yapan din görevlilerine başarı belgeleri protokol üyeleri tarafından verildi.

 

Tarih: 05.10.2011 Saat: 12:08 Gönderen: kadir
 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Güncel Haber
· Haber gönderen kadir


En çok okunan haber: Güncel Haber:
Tosya Yapımı Ekonomik Kuluçka Makinesi

 
Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü

 
Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 
İlgili Konular

Güncel Haber

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

www.firmarehberi-tr.com   www.yazarweb.com    www.mutfaktarifim.com