Kadir

Kadir

 
  Giriş yada Kayıt Ol

Hit 200 Haber  Son 200 Haber   Ziyaretçi:67 Üye: 0 Toplam:67   Aktif Uye: 692   Son Üye  

Yazıçam Sohbet

Sadece Üye Girişi Yapmış Olanlar Sohbet Edebilir. Lütfen Giriş Yapın ? Üye Olun.
 
Tosya Hakkında
KENT REHBERİ

İLÇEMİZ HAKKINDA
 
Karşıyaka Mahallesi
KARŞIYAKA HAKKINDA
 
Site Menü
 
Kimler Bağlı
Üye Adı
Şifre

Üye Kayıt
 
Toplam Hits
Şu ana kadar
10052352
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 19/Agustos/2006
 
Yılın Haberi
TOSYA SEYAHAT A AİT OTOBÜS KAZA YAPTI

Tüm Haberler
 
VİDEO
Son Eklenen
Rahmetli Hac? Ömer Karaçam
Ankarali Ayse Dinçer
Dogum Günü
Yoluna Yoldas Olam
Yikilasin Dünya
Popüler
Ibrahim Tatlises Neden
Yoluna Yoldas Olam
Müzik
Ali Usta
Ben Hep Seni Düsünürüm
Videolar
You Tube Video Ekle
 
Puanlar
kadir
Forum
Mesaj: 176

GURBETCI
Forum
Mesaj: 57

BURAK
Forum
Mesaj: 51

mustafa
Forum
Mesaj: 41

aliusta
Forum
Mesaj: 40

 
Languages
Site Lisanını Seçin

Turkish
 
Forums populer

 Karşıyaka mahallesi Nasıl Kalkınır
 Karşıyaka mahallesi GENÇLİĞİ DİYORKİ
 Karşıyaka mahallesi yeni muhtarini ariyor
 Karşıyaka mahallesinin Büyük Sorunu Yol Asvaltı
 TANIŞALIM KAYNAŞALIM
 Karşıyaka mahallesi Muhtarlıgı
 sizce Karşıyaka mahallesi nasıl

Forum Sayfası
 

  Mevzuatlar göç ettirmeye zorluyor”

[ D | S ]


Mevzuatlar göç ettirmeye zorluyor” Tosya Belediye Başkanı Şahin:“Mevzuatlar göç ettirmeye zorluyor” Bağ ve bahçe statüsündeki alanlarının ‘Tarım Nitelikli Koruma Alanı’ olarak kabul görmesinin büyükşehirlerden geri dönecek vatandaşlara büyük zulüm oluşturduğunu ifade eden Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, zorlaştırıcı yasal mevzuatlar yüzünden bağına bahçesine geri dönmek isteyen vatandaşların bu kararlarından vazgeçtiklerini vurguladı.

 Köylerde tarla ve bahçe vasfında bulunan araziler üzerinde yapılan çalışma ile Tarım Nitelikli Koruma Alanı olarak kabul edildiğini söyleyen Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, yapılan çalışmanın Tosya’ya geri dönmek isteyen gurbetçilere zorluk oluşturduğunu belirtti.

 “UYGULAMALARLA VATANDAŞIMIZIN ÖNÜNE SET ÇEKİYORUZ”

 Büyükşehirlerden gelen vatandaşların köyünde bulunan bağına, bahçesine kafasını sokacak bir ev yapmak istediğini dile getiren Başkan Kazım Şahin: “Vatandaşımız ev yapmak için başvurduğu alanı İl Özel İdaresi ‘Tarım Nitelikli Koruma Alanı’ olarak kabul ediyor. Bu nedenle İl Özel İdaresi vatandaşımıza ya ev yaptırmıyor ya da ev yapması için arazinin toplam ölçümünün yüzde 5’ine müsaade ediyor. Yani 300 metrekare alana sahip vatandaşımıza 15 metrekare ev yapma izni veriliyor. Köylerimizde bulunan arazilerimizin hemen hemen hepsi Tarım Nitelikli Koruma Alanı’dır. Büyükşehirlerde emekli olduktan sonra ilçesine, köyüne gelen vatandaşlarımız bu durumla karşı karşıya kaldığı için geri gelmekten vazgeçiyor ve büyükşehre geri dönüyor. Bu uygulama köylerimizin daha da boşalmasına neden oluyor. Bir yandan göçü tersine çevireceğiz diye uğraş verirken bir yandan da uygulamalarla vatandaşımızın önüne set çekmiş oluyoruz. Böyle bir mağduriyet yaşanıyor ve yaşanan bu mağduriyetin mutlaka çözüme kavuşturulması gerekiyor” dedi.

 “TERSİNE GÖÇ İÇİN EN BÜYÜK ENGEL YASAL MEVZUAT”

 Bağ ve bahçelerde de aynı sorunun yaşandığına dikkat çeken Başkan Şahin: “Bizim buralar çok küçük bahçeler. Bu bağ ve bahçelerde endüstriyel meyvecilik yapılmıyor. Hobi bahçesi olarak gelir elde etmek isteyen vatandaşlarımızın önüne de yanı engeller çıkıyor. Mevzuatlar ancak bir proje gelirse buna müsaade edilebilir diyor. Emekli olarak büyükşehirlerden gelen vatandaşlarımızın öyle bir gücü de yok öyle bir niyeti de yok. Tek derdi memleketinde bir göz oda da olsa mekan yapmak isteyen hemşerilerimiz buna müsaade edilmeyince vatandaşımızın geri dönüyor. Bu yetki daha önce belediyeler olarak bizdeydi ancak yetki Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne verildi. Yönetmelik değişikliği ile yasal statüye bağlamamız gerekiyor. Zaten arazilerin çoğu miras yoluyla bölünmüş durumda. Bizim tarım arazilerini betonlaştıralım demiyoruz ancak ahşaptan da olsa ev yapma izni verilebilir. Bu durumu dile getiriyoruz. Tosya’da 5 bine yakın bağ ve bahçe bulunuyor. Bu zorlamayı dayatmaya devam ederseniz buraları atıl duruma düşürmüş olursunuz. Yöresel mimariyi yansıtacak düzenlemeler yapılırsa barınma sorununu çözeriz. Sorunu çözdüğümüzde kente dönüşlerin önündeki en büyük engeli de kaldırmış oluruz. Hem vatandaşımız kazanır, hem de biz kazanırız. Aksi durumda hem Kastamonu kaybeder hem de biz kaybederiz” diye konuştu.

 “MECLİSE KADAR GİDECEĞİZ”

 Belediye, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri ile bu sorunu çözmeye çalışacaklarını kaydeden Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, sorunu ilgili müdürlüklerle çözememeleri durumunda önce bakanlıklara, bakanlıktan da çözememeleri durumunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çözmenin yollarını arayacaklarına dikkat çekti.

 “KANUNLARDA İLLERİN DURUMLARI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALI”

 Bir kanun çıkarılırken illerin durumlarının göz önünde bulundurulması gerektiğini vurgulayan Başkan Kazım Şahin: “Biz bu konuyu sağlıkta da dile getirdik. Tosya’dan Ankara’ya sevk edilmesi gereken vatandaşımızı önce Kastamonu’ya sonra Ankara’ya sevk etmek akıllı mantıklı değil. Tosya’daki hasta vatandaşımızı önce Çankırı’ya daha sonra Ankara’ya sevk ederek gönderebilirsin. Bunlar Allah’ın emri değil. Yapılacak küçük düzenlemeler ile konular düzeltilebilir” açıklamasında bulundu.

Haber:Kazım Polat

Tarih: 30.07.2015 Saat: 09:33 Gönderen: kadir
 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Güncel Haber
· Haber gönderen kadir


En çok okunan haber: Güncel Haber:
Tosya Yapımı Ekonomik Kuluçka Makinesi

 
Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü

 
Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 
İlgili Konular

Güncel Haber

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

www.firmarehberi-tr.com   www.yazarweb.com    www.mutfaktarifim.com