Kadir

Kadir

 
  Giriş yada Kayıt Ol

Hit 200 Haber  Son 200 Haber   Ziyaretçi:41 Üye: 0 Toplam:41   Aktif Uye: 692   Son Üye  

Yazıçam Sohbet

Sadece Üye Girişi Yapmış Olanlar Sohbet Edebilir. Lütfen Giriş Yapın ? Üye Olun.
 
Tosya Hakkında
KENT REHBERİ

İLÇEMİZ HAKKINDA
 
Karşıyaka Mahallesi
KARŞIYAKA HAKKINDA
 
Site Menü
 
Kimler Bağlı
Üye Adı
Şifre

Üye Kayıt
 
Toplam Hits
Şu ana kadar
10304118
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 19/Agustos/2006
 
Yılın Haberi
TOSYA SEYAHAT A AİT OTOBÜS KAZA YAPTI

Tüm Haberler
 
VİDEO
Son Eklenen
Rahmetli Hac? Ömer Karaçam
Ankarali Ayse Dinçer
Dogum Günü
Yoluna Yoldas Olam
Yikilasin Dünya
Popüler
Ibrahim Tatlises Neden
Yoluna Yoldas Olam
Müzik
Ali Usta
Ben Hep Seni Düsünürüm
Videolar
You Tube Video Ekle
 
Puanlar
kadir
Forum
Mesaj: 176

GURBETCI
Forum
Mesaj: 57

BURAK
Forum
Mesaj: 51

mustafa
Forum
Mesaj: 41

aliusta
Forum
Mesaj: 40

 
Languages
Site Lisanını Seçin

Turkish
 
Forums populer

 Karşıyaka mahallesi Nasıl Kalkınır
 Karşıyaka mahallesi GENÇLİĞİ DİYORKİ
 Karşıyaka mahallesi yeni muhtarini ariyor
 Karşıyaka mahallesinin Büyük Sorunu Yol Asvaltı
 TANIŞALIM KAYNAŞALIM
 Karşıyaka mahallesi Muhtarlıgı
 sizce Karşıyaka mahallesi nasıl

Forum Sayfası
 

  NEREDE DEVLET?

[ D | S ]


NEREDE DEVLET?TOSYA’ya 16 km uzaklıkta Kargın Köyü’nde yaşanan heyelan ve yangınlar nedeniyle köyün bir kısmı afet evlerine yerleştirilirken, köyün 600 metre üzerinde bulunan arazilerine ev yaparak buraya yerleşen 5 aile, yıllardır elektrik için yaptıkları başvurulardan sonuç alamadılar!
Hüsnü ACAR/Tosya Haber37 Gazetesi- Muhtarlık, İl Mahalli İdareler, Kaymakamlık, Valilik ve İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün söz konusu 5 konutun köy hudutları içerisinde olduğunu bildirmesine rağmen BEDAŞ’ın kayıtsız ve duyarsız tavrı, vatandaşları isyan ettiriyor! NEREDE BU DEVLET?
5 yıldır elektrikten hiç bir nasip alamayan bu elektrikzedeler arasında 6 tane de ilköğretim öğrencisi ile 2 yıl önce damar tıkanıklığı nedeniyle bir bacağı kesik olan 77 yaşındaki Hamide Nine de var!
Zorlu, Şen ve Kaya ailelerine mensup 20 kişi, muhtarlıkla, Kaymakamlık arasında mekik dokurken, son kararın BEDAŞ’a ait olduğu söyleniyor. Ne var ki İçişleri Bakanlığı dahi bu bölgenin köy hudutları içerisinde olduğuna ilişkin resmi yazı göndermesine rağmen ÖZELLEŞTİRİLEN Bedaş Elektrik Dağıtım Şirketi’ne söz geçirebilecek bir devlet büyüğü ARANIYOR!
Tosya’ya 16 kilometre uzaklıkta heyelan bölgesi olduğu için sürekli çevreye göç veren Kargın Köyü..
Yıllar önce heyelandan ve köyde çıkan 2 yangında hasar görerek köyün hemen 600 metre üzerinde bulunan kendi arazilerine maddi imkanlarına göre yaptıkları evlere göçen ve 5 yıldır devletten elektrik alabilmek için çalmadığı kapı bırakmayan 5 ailede barınan 20 kişinin hayat öyküsüne değineceğiz.
Yakup Zorlu ve eşi Hamide Zorlu. Kargın Köyü’nün Şadıkayası denilen bölgede bulunan 5 konutun en yaşlıları. 80 yaşında olduğu için yürümekte zorluk çekiyor. 77 yaşındaki eşi Hamide Ninenin de 2 yıl çnce damar tıkantıklığı nedeniyle sol bacağı kesilmiş. Yakup ve Hamide Zorlu’nun evlerinin hemen yanında çocukları Yaşar (39) ve Emine Zorlu (38)’ya ait bir ev var. Bu evde ikisi okulda okuyan ablaları ise yeni evli 3 çocuk barınıyor. Mum ışığında okuyan çocuklardan büyüğü ilköğretim okulunu birincilikle bitirdi.
Bu konutların biraz yanında Ekrem (40) ve Emine Şen (49) çiftine ait ev var. Bunlarda da yine ikisi 12, küçüğü de 6 yaşlarında 3 çocuk. Biraz yakınlarında bu kez Ali (66)- Zeliha Kaya (64) çifti yaşıyor. Çocukları İlyas- Melek, Aziz- Kezban ve Ali Kaya da sık sık köylerine gelip ailesi ile kalıyorlar. Bunlara Hüseyin (42) ve Nazlı Özden (37) ailesini de katarsak yaklaşık 20 nüfus Kargın Köyü’ nün Şadıkayası denilen mahallesini oluşturuyor.

Biz Tosya Haber 37 Gazetesi olarak bu insanlık dramını 9  Haziran 2010 tarihinde “Karanlığı Kucaklayanlar” başlığı ile kamuoyuna ve yetkililere duyurduk, yardım istedik, ilgi istedik, hoşgörü istedik, ancak anlatamadık, ya da anlamak istemediler..
5 yılı aşkın süredir yaşadıkları alana elektrik alabilmek için muhtarlık, parti yetkilileri, BEDAŞ Şefliği ve Kaymakamlık arasında sürekli yazışmalar, şifai görüşmeler sürmüş de sürmüş ancak değişen bir şey olmamış!

Tosya Kaymnakamlığı’na başlayan Mehmet Türköz, konuya el attı. Sonuçta; muhtarlık tarafından bu 5 konut köy hudutları dışında kabul edildiği için BEDAŞ’ın da köy hudutları dışında olan yere enerji verememesi ancak İl Mahalli İdareler Müdürlüğü aracılığıyla İçişleri Bakanlığı’ndan gelecek karar doğrultusunda bölge mahalle olarak kabul edilmesi halinde enerjinin verilebileceği öğrenildi. Muhtarla yapılan görüşme sonrası yeni bir yazı Kaymakamlığa yazıldı bu yazı üst bir yazı ile İl Mahalli İdareler Müdürlüğü’nde gönderildi burası da İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’ne göndererek bilgi istedi.
Bakanlık İller İdaresi Genel Müdürlüğü de Kastamonu Valiliği’ne gönderdiği 27 Aralık 2010 tarih ve 163.01/7274 sayılı Bakan Adına Genel Müdür Abdil Celil Öz imzalı yazıda şöyle denildi:
“İliniz Tosya İlçesine bağlı Kargın Köyü sınırları içerisindeki “Kaya” adlı yerleşim yerinin tescili hakkındaki yazınız ve ekleri incelendi. Anılan yerleşim yerinin ana köye olan mesafesi 600 metre olduğundan ilgi genelgemiz gereğince köy merkezinin çapı olan 2 kilometrelik alan içerisinde kalmakta ve köy merkezinin içerisinde kabul edilmektedir. Anılan yerin ilgi genelgemiz çerçevesinde bağlı olarak ayrıca tescili uygun görülmemiştir..”
BEDAŞ tarafından yıllardır atlatılan, sümen altı edilen, duymamazlıktan gelinen bu sorun, Bakanlık’tan yaklaşık 4 ay önce valiliğe gelmesine rağmen ne acıdır ki özelleştirilerek BEDAŞ adını alan elektrik kurumu 20-25 milyarlık bir harcama ile koyacağı bir trafo ile 8-10 direği burada yaşayan 20 nüfusa çok görmesi bir insanlık ayıbıdır!, bir vicdansızlıktır!. Bugüne kadar BEDAŞ’a kimse laf anlatamadı. Biz de buradan sesleniyoruz: “Kendini devletin üzerinde gören bu kurum ve kurumun yetkililerine gerekli cevabı verebilecek bir DEVLET BÜYÜĞÜ aranıyor!”
Tarih: 06.04.2011 Saat: 10:11 Gönderen: kadir
 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Güncel Haber
· Haber gönderen kadir


En çok okunan haber: Güncel Haber:
Tosya Yapımı Ekonomik Kuluçka Makinesi

 
Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü

 
Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 
İlgili Konular

Güncel Haber

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

www.firmarehberi-tr.com   www.yazarweb.com    www.mutfaktarifim.com