Giriş yada Kayıt Ol

Hit 200 Haber  Son 200 Haber   Ziyaretçi:33 Üye: 0 Toplam:33   Aktif Uye: 692   Son Üye  

Yazıçam Sohbet

Sadece Üye Girişi Yapmış Olanlar Sohbet Edebilir. Lütfen Giriş Yapın ? Üye Olun.
 
Tosya Hakkında
KENT REHBERİ

İLÇEMİZ HAKKINDA
 
Karşıyaka Mahallesi
KARŞIYAKA HAKKINDA
 
Site Menü
 
Kimler Bağlı
Üye Adı
Şifre

Üye Kayıt
 
Toplam Hits
Şu ana kadar
10304166
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 19/Agustos/2006
 
Yılın Haberi
TOSYA SEYAHAT A AİT OTOBÜS KAZA YAPTI

Tüm Haberler
 
VİDEO
Son Eklenen
Rahmetli Hac? Ömer Karaçam
Ankarali Ayse Dinçer
Dogum Günü
Yoluna Yoldas Olam
Yikilasin Dünya
Popüler
Ibrahim Tatlises Neden
Yoluna Yoldas Olam
Müzik
Ali Usta
Ben Hep Seni Düsünürüm
Videolar
You Tube Video Ekle
 
Puanlar
kadir
Forum
Mesaj: 176

GURBETCI
Forum
Mesaj: 57

BURAK
Forum
Mesaj: 51

mustafa
Forum
Mesaj: 41

aliusta
Forum
Mesaj: 40

 
Languages
Site Lisanını Seçin

Turkish
 
Forums populer

 Karşıyaka mahallesi Nasıl Kalkınır
 Karşıyaka mahallesi GENÇLİĞİ DİYORKİ
 Karşıyaka mahallesi yeni muhtarini ariyor
 Karşıyaka mahallesinin Büyük Sorunu Yol Asvaltı
 TANIŞALIM KAYNAŞALIM
 Karşıyaka mahallesi Muhtarlıgı
 sizce Karşıyaka mahallesi nasıl

Forum Sayfası
 

  Traktör icad oldu "bıçkı" bozuldu

[ D | S ]


Traktör icad oldu "bıçkı" bozulduTosya ilçesinde tarım arazilerini mandalarla süren çiftçilerin artık traktörleri tercih etmesi yöredeki ``bıçkı`` adı verilen el yapımı bıçak üretimini bitirme noktasına getirdi.  

 

Traktörlerle birlikte bölgedeki manda yetiştiriciliği sona ererken, bıçkıların sapında manda boynuzu kullanan ustalar, çareyi plastik malzemeler kullanmakta buldu.  

 Yaklaşık 300 yıllık geçmişe sahip olan ve Türkiye`nin dört bir yanında rağbet gören Tosya bıçkısının sap kısmı, sağlamlığı ve suya dayanıklılığı nedeniyle manda boynuzundan yapılıyor.  

Tasarımıyla da dikkati çeken Tosya bıçkısının en önemli özelli ise iki ayrı bıçağa sahip olması. Bıçaklardan biri günlük yaşamda ihtiyaç duyulan alanlarda kullanılırken, diğer kısmı ise halkının yoğun şekilde uğraştığı bağ ve bahçelerde ağaç budamak için testere şeklinde tasarlanmış.

İlçede yakın bir zamana kadar tarlalarını mandalarla süren çiftçiler traktör kullanımının yaygınlaşmasıyla manda yetiştirmeyi bırakınca, hammadde sıkıntısı yaşayan bıçkı üreticileri de çareyi ``mika`` adı verilen sert plastik malzemeler kullanmakta buldu. Ancak hiçbir malzemenin manda boynuzunun yerini tutmadığını belirten ustalar, bu nedenle bıçkıya olan ilginin de azaldığını belirtti.  

Yaklaşık 50 yıldır Tosya bıçkısı üreten Yaşar Bayraklı, söz konusu bıçağın çok köklü bir geçmişi olduğunu belirterek, Osmanlı döneminde padişahlar tarafından kullanıldığını söyledi.

Yıllar öncesi Tosya`da neredeyse her sokakta bir bıçkıcı üreticisi ve satıcısı olduğunu anlatan Bayraklı, birçok ailenin de geçimini bu işle sağladığını anımsattı. Günümüzde ise traktör kullanımının yaygınlaşmasıyla manda yetiştiriciliğinin sona erdiğini kaydeden Bayraklı, hammadde bulmakta zorluk çeken üreticilerin başka işlere yöneldiğini bildirdi.

 

TOSYA BIÇKISININ ÜRETİM AŞAMASI

Tosya Madeni Eşya Sanatkarları Odası Başkanı Mustafa Özelmacı, ilçede neredeyse herkesin yaklaşık 300 yıllık geçmişe sahip olan Tosya bıçkısını özel kılıfıyla birlikte üzerinde taşıdığını söyledi.

Tosyalı ustaların 5 santimetreden 20 santimetreye kadar bıçkı üretebildiğini kaydeden Özelmacı, bıçağın üretiliş aşamasını şöyle anlattı:

``Bıçkının metal bölümlerinin üzerinde süslemeler vardır. Sap kısmında ise manda boynuzu kullanılır. Boynuz ısıtılıp düzlendikten sonra keserle yontulur. Sonra keser izleri yok edilir. Bıçağın bilezik yeri testere ile kesilir ve eğe veya zımpara ile düzeltilerek açılır. Paslanmaz çelikten yapılan bilezik düzenli bir şekilde yerleştirildikten sonra ortalanarak delinir. Bıçkı ve çakı yüzlerinin yatağı testere ile elde açılır. Yüzler örste dövülür, üzerine delikler açılarak ayarlanır. 

Her usta yüzlerin üstüne kendi amblemini vurur. Bu bir nevi imza gibidir. Daha sonra yüzler ocakta ısıtılarak yağa atılır. Bıçağın yüzleri keçeye ve fırçaya tutularak parlatılır ve saplarına pimle sabitlenir. Sapların kalın ve ince eğesi de yapıldıktan sonra `kazo` denilen keskin bir aletle sap kazınır ve işlemesi yapılarak parlatılır. Son olarak yüzler tekrar işlendikten sonra dişleri açılır. Bileme tasında kılavuzları da alınan Tosya bıçkısı böylelikle kullanmaya hazır hale gelir.``
aciksozgazetesi.com

Tarih: 14.01.2011 Saat: 17:35 Gönderen: kadir
 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Güncel Haber
· Haber gönderen kadir


En çok okunan haber: Güncel Haber:
Tosya Yapımı Ekonomik Kuluçka Makinesi

 
Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü

 
Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 
İlgili Konular

Güncel Haber

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

www.firmarehberi-tr.com   www.yazarweb.com    www.mutfaktarifim.com