Kadir

Kadir

 
  Giriş yada Kayıt Ol

Hit 200 Haber  Son 200 Haber   Ziyaretçi:48 Üye: 0 Toplam:48   Aktif Uye: 692   Son Üye  

Yazıçam Sohbet

Sadece Üye Girişi Yapmış Olanlar Sohbet Edebilir. Lütfen Giriş Yapın ? Üye Olun.
 
Tosya Hakkında
KENT REHBERİ

İLÇEMİZ HAKKINDA
 
Karşıyaka Mahallesi
KARŞIYAKA HAKKINDA
 
Site Menü
 
Kimler Bağlı
Üye Adı
Şifre

Üye Kayıt
 
Toplam Hits
Şu ana kadar
10304069
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 19/Agustos/2006
 
Yılın Haberi
TOSYA SEYAHAT A AİT OTOBÜS KAZA YAPTI

Tüm Haberler
 
VİDEO
Son Eklenen
Rahmetli Hac? Ömer Karaçam
Ankarali Ayse Dinçer
Dogum Günü
Yoluna Yoldas Olam
Yikilasin Dünya
Popüler
Ibrahim Tatlises Neden
Yoluna Yoldas Olam
Müzik
Ali Usta
Ben Hep Seni Düsünürüm
Videolar
You Tube Video Ekle
 
Puanlar
kadir
Forum
Mesaj: 176

GURBETCI
Forum
Mesaj: 57

BURAK
Forum
Mesaj: 51

mustafa
Forum
Mesaj: 41

aliusta
Forum
Mesaj: 40

 
Languages
Site Lisanını Seçin

Turkish
 
Forums populer

 Karşıyaka mahallesi Nasıl Kalkınır
 Karşıyaka mahallesi GENÇLİĞİ DİYORKİ
 Karşıyaka mahallesi yeni muhtarini ariyor
 Karşıyaka mahallesinin Büyük Sorunu Yol Asvaltı
 TANIŞALIM KAYNAŞALIM
 Karşıyaka mahallesi Muhtarlıgı
 sizce Karşıyaka mahallesi nasıl

Forum Sayfası
 

  TOSYA'DA PİRİNÇ HASADI BAŞLADI.

[ D | S ]


TOSYA'DA PİRİNÇ HASADI BAŞLADI.Kastamonu'nun Tosya ilçesinde dünyaca ünlü Tosya pirincinin  hasadı başladı.
Tosya merkez ve köylerinde bulunan yaklaşık 10 bin dönüm çeltik arazilerinde yetiştirilen çeşitli cinslerde pirinçlerin hasadı başladı.
Tosyalı çiftçiler devrez vadisinde bin bir güçlükle yetiştirdikleri pirinçlerin hasadına, çevre il ve ilçelerden gelen biçerdöverler ile yapmaya başladılar. Çevlik köyünde pirinç hasadı yapan çiftçi Mehmet Acar(60),'Dünyaca ünlü Tosya pirincini bu verimli topraklarda yetiştiriyoruz. Pirinç yetiştiriciliği zor ama çok zevkli bir uğraştır. Yıl boyunca kendi çocuğumuz gibi ilgilenerek büyüttüğümüz ürünlerimizin hasadına başladık. Ben arazimde bu yıl Yaşar pirinci ektim. Hava şartlarının da iyi gitmesi ile birlikte bu yıl  Allah'a şükür ürünümüz bol oldu. İnşallah pirinç pazarında  yıl boyunca verdiğimiz uğraşın karşılığını alırız'diye konuştu.Tosya ovasında ekilen pirinçlerin kendine has özellikleri sayesinde dünyada haklı bir üne sahip olduğunu belirten Tosya Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akdiken,'İlçemizde yaklaşık 10 bin dönüm arazide çiftçilerimiz pirinç ekimi yapıyorlar. Bu değerli arazilerden iyi bir dönemde yaklaşık 250 ila 300 bin ton pirinç hasadı yapılabiliyor. Dedelerimiz ve babalarımız  çeltik tarlalarında hayvanlar sayesinde pirinç yetiştiriciliği yapıyorlardı. Bizler ise, teknolojinin tüm imkanlarından yararlanarak pirin üretimi yapıyoruz. Ancak,yüz yıllardır ilçemizde yetiştirilen pirincin kalitesinde ve lezzetinde  hiçbir değişiklik olmamıştır. Tosya pirincinin Pazar sorunu olmuyor üreticiler istedikleri zamanda ürünlerini satabiliyorlar'diye konuştu.

Akdiken,'Tüketiciler ucuz diye dışarıdan getirilen pirince kesinlikle rağbet etmesinler. Çünkü,10 kişilik bir pilav için diğer pirinçlerden tahmini olarak 2 kilogram kullanılırken, Tosya pirincinden  1 kilogram kullanılarak yine aynı kişileri doyurabilirsiniz. Bunun nedeni ise, Tosya Pirincinin diğer pirinçlere oranla  daha fazla su çekmesidir'dedi.

İlçeye bağlı devrez çayı aşağı ovasında pirinç hasadı yapan çiftçileri ziyaret eden Tosya Kaymakamı Mehmet Türköz,'Tosya'da görev yapmaya başlamadan önce devamlı tükettiğimiz Tosya pirincinin anavatanında görev yapma şansı bana nasip oldu. Tosyalı üreticilerin 'Beyaz Altın' dedikleri Tosya pirinci, lezzeti ile diğer pirinçlere oranla çok daha farklı. Tosya gerçek anlamda pirincin başkentidir. Ulu Önder Atatürk, Türkiye'nin ilk çeltik fabrikasının Tosya'mıza kurulması için 1925 yılında talimat vermiştir. Bu talimatlar doğrultusunda, Almanya'dan İnebolu limanına, oradan da binek hayvanları ile Tosya'mıza getirilen pirinç fabrikasının en büyük parçası olan Lokomobili,vatandaşlarımız bayram edası ile karşılanmıştır. Kendi enerjisini kendisi üreten bu fabrikanın açılışını bizzat Mareşal Fevzi Çakmak yapmıştır. Bu tarihsel olaylar,ülkemiz genelindeki Tosya pirincinin tarihi değer ve önemini en güzel şekilde ortaya koymaktadır' dedi.Tosya pirincinden yapılan yemeklerin eşsiz bir lezzete sahip olduklarını söyleyen Türköz,Tosya pirinci, yetiştiği coğrafya avantajlarını da arkasına alarak, özellik, kalite ve lezzet açısından kendine has bir marka olduğunu ifade etti. Türköz, 'Bizlere atalarımızdan  miras kalan, bizlerinde çocuklarımıza bırakabileceğimiz  en değerli miraslarımızdan olan dünyaca ünlü Tosya pirincinin değerini bilerek sürdürülebilir organik bir üretim için çalışmalıyız' diye konuştu. Hasad döneminin bereketli geçmesini dileyen Türköz,'İnşallah çiftçilerimiz emeklerinin karşılığını fazlası ile alırlar'dedi.
http://www.tosya.gov.tr
Tarih: 02.10.2011 Saat: 16:28 Gönderen: kadir
 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Güncel Haber
· Haber gönderen kadir


En çok okunan haber: Güncel Haber:
Tosya Yapımı Ekonomik Kuluçka Makinesi

 
Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü

 
Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 
İlgili Konular

Güncel Haber

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

www.firmarehberi-tr.com   www.yazarweb.com    www.mutfaktarifim.com